Otvara se vrata pakla na Bliskom istoku, rat samo što nije krenuo

Objavljeno 12. avgusta/kolovoza 2024. od Il Grido del Popolo

Rat na Bliskom istoku ulazi u novu posljednju fazu koja će kulminirati totalnim ratom u toj i onako nestabilnoj regiji. Pitanje dana je samo kada će Iran izravno napasti Izrael kao odmazda pojedinih političko-sigurnosno-vojnih odluka vlasti u Tel Avivu. Posve čini se da je veliki regionalni rat ovog puta neizbježan, a na to sugeriraju već danima obavještajne informacije sa terena koje se prikupljaju, kako od strane izraelskih, tako i od strane američkih sigurnosnih službi. Ovakve su informacije uzete za ozbiljno i preuzete su sve mjere od strane Pentagona da zaštiti svog najvećeg saveznika na Bliskom istoku, državu Izrael. 

Stoga su Zračne snage Sjedinjenih Američkih Država (USAF) rasporedile 12 svojih nevidljivih borbenih zrakoplova F-22 “Raptor” na Bliski istok u sklopu napora da ojačaju svoje borbene sposobnosti protiv potencijalnih prijetnji Izraelu iz Irana. Ovi borbeni zrakoplovi pete generacije F-22 “Raptor” navodno su sletjeli u zračnu bazu Al-Udeid u Kataru, najveću američku zračnu bazu na Bliskom istoku, u kojoj se nalazi više od 10.000 američkih vojnih osoba i različiti borbeni zrakoplovi. Stealth borbeni zrakoplovi izvršili su dugotrajni let iz svoje baze u zajedničkoj bazi Elmendorf-Richardson na Aljasci, sletjevši u bazu Kraljevskog ratnog zrakoplovstva (RAF) u Lakenheathu 6. kolovoza, gdje su zabilježena njihova slijetanja i uzlijetanja.

Polazeći iz Lakenheatha, F-22, u pratnji zrakoplova cisterni, nastavili su svoj let prema Bliskom istoku, da bi konačno sletjeli u zračnu bazu Al-Udeid u Kataru. Dvanaest F-22 stiglo je navodno u bazu na Bliskom istoku iz zajedničke baze Elmendorf-Richardson na Aljasci, mada to nisu decidno potvrdili američki dužnosnici časopisu Air & Space Forces Magazine, zbog sigurnosnih razloga po američkim letjelicama. Prekrivajući udaljenost veću od 5.600 nautičkih milja, F-22 su prešli Sjevernu Ameriku i Atlantski ocean, zaustavili se u RAF Lakenheathu, UK, a zatim putovali preko Sredozemnog mora. Do svog privremenog doma u regiji stigli su uz pomoć zrakoplova cisterni 8. kolovoza, kako je već napomenuto prethodno.

Američko vojno jačanje na Bliskom istoku dolazi kao odgovor na prijetnje Irana da će pokrenuti veliki osvetnički napad na Izrael nakon što je šef političkog ureda Hamasa Ismail Haniyeh nedavno ubijen u Teheranu. Pentagon je dodao američke snage u regiji nakon što je Iran obećao osvetiti ubojstvo političkog čelnika Hamasa Ismaila Haniyeha 30. siječnja bombom prokrijumčarenom u kuću u Teheranu u kojoj je odsjeo. Iran tvrdi da je napad izveo Izrael, koji nije javno preuzeo odgovornost. Što je još više izazvalo val negodovanja u Islamskoj republici i njenim saveznicima 

Obećana odmazda Irana mogla bi uključivati izravne napade s njegovog teritorija i neizravne napade preko njegovih posredničkih snaga. Libanonski Hezbollah kojeg podržava Iran, a koji kontrolira južni Libanon i libanonsku granicu s Izraelom, također bi mogao pokrenuti proxy napade. Posljednjih tjedana američke snage u Iraku i Siriji doživjele su raketne napade tamošnjih iranskih milicija.  

Borbeni zra F-22, dizajnirani za prevlast u zraku, imaju vrlo nizak radarski presjek (RCS) i mogu nositi do šest projektila zrak-zrak dugog dometa, AIM-120 AMRAAM, i dva zrak-zrak kratkog dometa. Rakete u zrak, AIM-9 Sidewinder. Dodatno, opremljeni su M61A2 20mm Gatling topom i 480 metaka streljiva. U sustavu Američkog ratnog zrakoplovstva nalazi se gotovo dvjesto ovakvih letjelica. Nedavno je SAD također navodno rasporedio 12 ratnih brodova na Bliski istok, što su Washington Postu potvrdili dužnosnici Ministarstva obrane.

Dolazak F-22 „Raptor“ na Bliski istok dolazi nekoliko dana nakon što je američka mornarica preletjela desetak F/A-18 Super Horneta s nosača zrakoplova USS Theodore Roosevelt u zračnu bazu u regiji, približavajući lovce Izraelu i američkim snagama stacioniranim u Iraku, Siriji i Jordanu. Premještanje F/A-18 je privremeno, rekli su američki dužnosnici za Air & Space Forces Magazine, a avioni će se vratiti na Theodore Roosevelt prije nego što planira napustiti operacijsku dvoranu Središnjeg zapovjedništva SAD-a (CENTCOM) za otprilike tjedan dana. Nosač zrakoplova USS Abraham Lincoln je na putu iz Pacifika i zamijenit će Roosevelt, kaže Pentagon.

Sve ovo nam govori da je ovakva strateška obrana Izraela od strane Sjedinjenih Američkih Država, slanjem svog najsofisticiranijeg oružja u regiji, prijelomna točka u ratu koji slijedi, a koji je za Izraela „biti ili ne biti“. S obzirom na to da eskalacija ovog potencijalnog sukoba velikih razmjera dolazi u nezgodno vrijeme, usred tekuće izraelske ofenzive u Pojasu Gaze u kojoj je ubijeno gotovo 39.600 Palestinaca nakon napada palestinske terorističke skupine Hamas 7. listopada u kojem je ubijeno 1.150 Izraelaca, dok je 250 oteto i nalazi se u rukama terorističke skupine Hamas. 

Još samo jedan u nizu imperijalističkih ratova iz kojeg će najviše profitirati vojno-industrijski kompleks SAD-a, ali i ostalih u svijetu. Dakle, otvara se još jedan veliki ratni front na kugli zemaljskoj nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, kao uvod u sljedeću eru ratova, koja bi trebalo kulminirati sveopćem globalnom ratu velikih sila, kojemu će po svim ocjenama prethoditi između ostalog i kineska invazija nad Tajvanom iduće ili najkasnije 2026. godine.

https://youtu.be/QErrm29xq-8?si=aBlbnruo36JP-0DK

https://youtu.be/cg2L-e99_WU?si=GzEy8zNT6LxGEUGU

Autor teksta Gordan Stošević