Objavljeno 6. jula/srpnja 2021. od Il Grido del Popolo©
Nije iznenađujuće što je Afganistan poznat kao „groblje carstava“. Drevni Grci, Mongoli, Britanci, Sovjetski Savez i u novije vrijeme Sjedinjene Države pokrenuli su hrabre invazije u kojima su njihove ambicije i krv njihovih vojnika odlazile u pijesak. Ali nakon svakog carskog povlačenja započinje novi turnir u sjeni. S odlaskom Sjedinjenih Država iz Afganistana, Kina zabrinuto gleda prema svojoj zapadnoj granici i uključuje se u pregovore s talibanima u usponu, islamističkim pokretom koji je smijenjen s vlasti 2001. godine. Goruća pitanja nisu samo mogu li talibani popuniti vakuum moći stvoren povlačenjem SAD-a, već i može li Kina, unatoč svojoj dugogodišnjoj politici “nemiješanja”, postati sljedeća velesila koja će pokušati napisati poglavlje iz povijesti Afganistana.
Razgovori s talibanima i pogled na Xinjiang
Peking je održao razgovore s talibanima, a iako su detalji rasprava tajni, vladini dužnosnici, diplomati i analitičari iz Afganistana, Indije, Kine i Sjedinjenih Država rekli su da se ključni aspekti sveobuhvatne strategije oblikuju. Službenik indijske vlade rekao je da je kineski pristup pokušati obnoviti razbijenu infrastrukturu Afganistana u suradnji s talibanima usmjeravanjem sredstava preko Pakistana, jednog od najstarijih pekinških saveznika u regiji.
“Možemo potvrditi da će Kina financirati obnovu Afganistana preko Talibana preko Pakistana”, rekao je dužnosnik. “Kina je novčanik Pakistana.” Drugi diplomat iz regije rekao je: “Kina će na zahtjev Pakistana podržati talibane.” Osoba je dodala da Peking inzistira na tome da talibani ograničavaju veze sa skupinama za koje je rekao da ih čine ujgurski teroristi u zamjenu za tu potporu. Skupine, koje Peking naziva Istočnim turestanskim islamskim pokretom, važan su dio kineske sigurnosne kalkulacije u regiji. Prošle je godine Vijeće sigurnosti UN-a procijenilo da su skupine ETIM brojile 3.500 boraca, od kojih su neki bili smješteni u dijelu Afganistana koji se graniči s Kinom.
I UN i SAD su ETIM označili kao teroriste 2002. godine, ali je Washington prošle godine uklonio njegovu klasifikaciju. Kina je optužila ETIM za višestruka teroristička djela u Xinjiangu, njegovom sjeverozapadnom pograničnom području, gdje je Peking u zatočeničkim logorima držao milijun Ujgura i drugih manjina. Kao jasan pokazatelj odlučnosti Pekinga da se suprotstavi ETIM-u, Wang Yi, kineski ministar vanjskih poslova, pozvao je svoje kolege iz srednjoazijskih država Kazahstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadžikistan i Turkmenistan ove godine da surađuju na suzbijanju skupine. “Trebali bismo suzbiti tri sile zla (ekstremizam, terorizam i separatizam), uključujući Istočni turkestanski islamski pokret”, rekao je Wang u svibnju.
Osiguravanje inicijative Pojas i put
Važnost ovog zadatka, dodao je Wang, dijelom proizlazi iz potrebe da se zaštite “velike aktivnosti i projekti” kako bi se stvorio “siguran put svile”. Put svile jedan je od izraza koji kineski dužnosnici koriste za upućivanje na Inicijativu za pojas i put, potpisanu vanjskopolitičku strategiju predsjednika Xi Jinpinga za izgradnju infrastrukture i stjecanje utjecaja u inozemstvu. Važan dio kineske motivacije za traženje stabilnosti u Afganistanu je zaštita postojećih BRI projekata u Pakistanu i državama Srednje Azije, istodobno potencijalno otvaranje Afganistana za buduće investicije, rekli su analitičari.
Qian Feng, direktor istraživanja na Nacionalnom institutu za strategiju Sveučilišta Tsinghua u Pekingu, rekao je da su Kina i Afganistan pokazali snažnu političku volju za širenjem suradnje u okviru BRI. Ako se u Afganistanu postigne stabilnost, “to će sigurno donijeti veliku udobnost protoku tereta između Kine i Euroazije”, rekao je Qian. Fan Hongda, profesor na Institutu za bliskoistočne studije na Šangajskom sveučilištu za međunarodne studije, rekao je da će Kina aktivnije podržavati napore na osiguranju političke stabilnosti u Afganistanu.
“Iako je Kina odavno izuzetno oprezna oko slanja vojnih snaga u inozemstvo, ako bi je podržala rezolucija Ujedinjenih naroda, Kina bi se mogla pridružiti međunarodnom mirovnom timu za ulazak u Afganistan”, rekao je. “S kontinuiranim turbulencijama, Afganistan bi lako mogao postati leglo rastućeg islamskog ekstremizma, što bi donekle utjecalo na stabilnost u Xinjiangu.” Međutim, takve ambicije mogu propasti ako se Afganistan vrati u široko rasprostranjeno nasilje nakon povlačenja američkih i NATO snaga. Izgledi za sposobnost Kabula da održi stabilnost bili su mračni, prema diplomatima iz regije.
Izvor: Agencije